września 01, 2009

Legenda o Sanie

Bieszczady i San to tak jak Warszawa i Syrenka lub Tatry i Zakopane. W Bieszczadach znajduje się wiele miejsc gdzie San przepływa szczególnie pięknie a chyba nie ma nic przyjemniejszego niż wylegiwanie się w Sanie w upalne dni. Ten kto kiedyś to robił, wie o czym mowa.


Skąd nazwa San? Otóż moi mili jak zawsze miał w tym udział – jak przystało na Bieszczady – jakiś Bies. Ten, o którym mowa zwany był Złym-Biesem. Miał ogromne, dające mu moc skrzydła, podobne do skrzydeł nietoperza. Pilnie strzegł swojej ukochanej, dzikiej krainy. Jednak pewnego dnia w krainie tej zakochali się również ludzie i zapragnęli tam zamieszkać. Zły-Bies robił wszystko aby uprzykrzyć im życie. Stworzył nawet Czady, które miały pomóc mu czynić zło.

Pewnego dnia najstarszy Czad został przygnieciony przez drzewo, ścięte właśnie przez Sana – najmądrzejszego i najsilniejszego z ludzi. Czad błagał o litość, przyznał również, że wraz z innymi Czadami nie chce czynić zła. Dobroduszny San darował mu życie i obaj doszli do porozumienia, że trzeba powstrzymać Złego-Biesa. Jedyne rozwiązanie było takie, aby najsilniejszy z ludzi stanął z nim do walki, ale tylko o świcie, kiedy Bies odczepia swoje magiczne skrzydła i kąpie się w najgłębszym miejscu rzeki, która przepływa przez tę krainę.

I tak też się stało, o świcie kiedy Zły-Bies odczepił swoje skrzydła San wezwał go na pojedynek. Walka trwała okropnie długo – od świtu do zmierzchu, człowiek był coraz bardziej słaby, ale Bies również. W końcu zrozumiał, że San jest godnym przeciwnikiem i sięgnął po skrzydła. Jednak nie zdążył bo najstarszy Czad wrzucił je do rzeki, która nagłe wezbrała i pochłonęła obu rywali – Sana i Biesa.

Następnego dnia, gdy woda opadła na dnie rzeki znaleziono splecione ze sobą ciała Biesa i Sana. Rzekę na cześć swojego wybawcy ludzie nazwali więc, San.

I tak od mamy w Bieszczadach rzekę, która nazywa się San.


A na koniec kilka ciekawostek o Sanie:

• San na odcinku 55 km tworzy granicę pomiędzy Polską a Ukrainą,
• źródło Sanu znajduje się na terenie Ukrainy w pobliżu polskiej miejscowości Sianki,
• na 224 słupku granicznym został błędnie ustawiony przez władze ukraińskie znak, że właśnie w tym miejscu znajduje się źródło rzeki San – znajduje się tam źródło jego pierwszego lewego dopływu,
• w języku Gallów san znaczy rzeka.

2 komentarze:

  1. Władze Ukrainy wiedzą, co robią. Traktatowo granica państwowa powinna biec od źródła Sanu, czyli należałoby ją przesunąć o kilkaset metrów na południe i zachód. Po latach nikt już nie pamięta, czy obecna delimitacja to wynik błędu, czy świadomego działania władz radzieckich. Któż by tam zresztą targował się z Wielkim Bratem o chaszcze na zboczach Piniaszkowego i Opołonka? Ale niepodległa Ukraina wolała podmuchać na zimne - po co wdawać się w jakieś niepotrzebne spory graniczne, skoro można przesunąć źródło Sanu i sprawa załatwiona :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © blog MojeBieszczady.eu , Blogger