listopada 25, 2009

W Bieszczady na narty

Już niedługo zawita do nas zima, spadnie śnieg i jak co roku zaskoczy drogowców. A jak śnieg to i narty. A dlaczego by nie pojechać na narty w Bieszczady, gdzie śniegu w zimie nie brakuje.

Bieszczady ze względu na swoją rzeźbę (nie są to góry specjalnie wysokie) może nie są rajem dla wybitnych narciarzy ale dla tych mniej wymagających lub początkujących z pewnością wystarczą. A jeśli doda się do tego cały fenomen Bieszczadów – nie będzie się chciało stad wyjeżdżać.


W Bieszczadach w sezonie zimowym teoretycznie czynnych pozostaje ok. 18 wyciagów, i są to: Arłamów, Bystre k. Baligrodu, Bukowiec. Cisna, Dwerniczek, Huzele k. Leska, Karlików, Kalnica, Komańcza, Polańczyk, Puławy, Ropienka, Solina, Ustrzyki Dln. „Gromadzeń”, Ustrzyki Dolne „Laworta”, Ustrzyki Górne, Weremień „Lesko-Ski”, Zagórz.

W praktyce jednak sytuacja przedstawia się inaczej. Na skutek ciągłego ocieplania się klimatu w sezonie zimowym (bardziej ciepłym) czynnych jest tylko kilka wyciągów. Są to wyciągi posiadające sztuczne naśnieżanie: Ustrzyki Dolne, Weremień, Puławy, Arłamów oraz Karlików.

„Laworta” Ustrzyki Dolne
Największą stacją narciarską w Bieszczadach jest wyciąg „Laworta”. Jest to także jedyny w Bieszczadach wyciąg krzesłkowy. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia i serwis sprzętu a sam stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany.

Na stacji znajdują się 3 wyciągi:
- krzesełkowy ( 1300 m długości)
- orczykowy (1250 m długości)
- orczykowy (300 m długości)

Długość tras to 1250 metrów a równica wzniesień wynosi 256 metrów.

Gromadzeń Ustrzyki Dolne

Gromadzeń to kolejna stacja Ustrzykach Dolnych, gdzie stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany.

Na stacji znajdują się 4 wyciągi:
- 2 dwuosobowe wyciągi orczykowe (700 m długości),
- talerzykowy (300 m długości),
- mały wyciąg (200 m długości).

Weremień koło Leska
To kolejna stacja z oświetlonymi stokami i sztucznym zaśnieżaniem.

Na stacji znajdują się:
- 2 wyciągi,
- 2 trasy zjazdowe o długości 680 i 750 metrów.

Różnica wzniesień wynosi tu 130 metrów.

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd w Bieszczady to z pewnością bez problemu znajdziesz nocleg. W ostatnich latach bardzo rozwinęła się tu baza noclegowa. Powstało wiele gospodarstw agroturystycznych oraz pensjonatów.

Pamiętaj jednak aby na stoku przestrzegać kodeksu narciarskiego FIS.

3 komentarze:

  1. Dodam tylko,że Zagórz "stoi" juz ostatnie kilka lat. Śniegu bywa niewiele, tak że praktycznie wyciąg nie jest uruchomiany (nie pamietam kiedy ostatni raz podwieszono orczyki). Pojawiają się amatorzy zimowego szaleństwa, którzy z nartami na ramieniu wchodzą na górę. Czasem początkujący ćwiczą u podnóża stoku. Praktycznie w dolinie Zakucia odbywają sie w zimie raczej zawody skoków narciarskich na terenie kompleksu skoczni.

    OdpowiedzUsuń
  2. hello... hapi blogging... have a nice day! just visiting here....

    OdpowiedzUsuń

Copyright © blog MojeBieszczady.eu , Blogger