stycznia 14, 2010

Stuposiany - bieszczadzki biegun zimna

Jak ostrzegają meteorolodzy nadchodzi fala kolejnych mrozów. Zima zimna, zima zła ale nie dla wszystkich niskie temperatury są straszne.

Mieszkańcy Bieszczadów a w szczególności Stuposian są przyzwyczajeni do szczególnie niskich temperatur. Nie każdy także wie, że Stuposiany to jedno z najzimniejszych miejsc w Polsce. Takie drugie Suwałki.


Leżąca w Bieszczadach wieś Stuposiany należy do gminy Lutowiska. Tak niskie temperatury Stuposiany zawdzięczają temu, że są położone w specyficznej dolinie nad Wołosatką.

Rekordowo niską temperaturę odnotowano w Stuposianach w 1996 r., a termometry wtedy wskazały minus 37 stopni Celcjusza. W grudniu 2009 roku, a dokładniej 21 grudnia odnotowano minus 28 stopni i była to tego dnia najniższa temperatura w Polsce.

Ale to jeszcze nie wszystko! Podobno w latach 60-tych, kiedy to jeszcze nie prowadzono pomiarów, słupek rtęci wskazał tu pewnej nowy 41 kresek na minusie!

6 komentarzy:

 1. Ojej, a ja się wybieram w Bieszczady ... mam nadzieję, że w tym czasie nie będzie żadnych rekordów minusowej temperatury ... raczej ciepłolubna jestem ... postaram się ciepło ubrać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie wróciłam z zimowego wypadu w Bieszczady ... było zimno jak to zimą bywa - zimno i pięknie ... nie zmarzłam ... nie wiem gdzie Stuposiany dokładnie leżą ale w Lutowiskach byłam .... .

  OdpowiedzUsuń
 3. do tej pory jeździłam w Bieszczady tylko latem i wczesną jesienią - i to chyba był dobry wybór;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Potwierdzam. Chyba w 1966 było poniżej 40 stopni. Doświadczyłem tego bo wtedy tam mieszkałem

  OdpowiedzUsuń
 5. wtedy wskazały minus 37 stopni
  skleroza nie boli ... to było w grudniu 1996 roku .
  jest to rekord grudnia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piszę o roku 1966 a nie o 1996. Odczyt z termometru zaokiennego a nie ze stacji. Stacji wtedy nie było jeszcze w planach

  OdpowiedzUsuń

Copyright © blog MojeBieszczady.eu , Blogger