maja 06, 2010

Cerkiew w Bystrem koło Michniowca

O cerkwi w Bystrem pisałam już kiedyś (wpis znajdziesz tu >>). Zamieściłam nawet jej zdjęcia. Nigdy jednak nie udało mi się zwiedzić jej w środku. Nigdy aż do tegorocznej majówki. Otóż dzięki uprzejmości bardzo sympatycznego, młodego konserwatora tejże cerkwi - przebywającego notabene w domku, wybudowanym przez dziadka mojego Wojtka - zobaczyłam jej wnętrze.


Niesamowite wrażenie robi ogrom tej budowli. Z zewnątrz co prawda widać, że jest wysoka ale patrząc w górę od wewnątrz, aż dech zapiera.

We wnętrzu poza drewnianą amboną i balkonami zachowały się piękne ikony i ołtarz.

Do końca XVIII wieku Bystre stanowiło odrębną parafię i w 1795 roku liczyła 370 wiernych. Cerkiew, którą możemy podziwiać w Bystrem wybudowana została w miejscu starszej, pochodzącej z 1681 roku, a odnowionej w 1883. W 1902 zbudowano dzisiejszą cerkiew.


Cerkwiew znajduje się obecnie pod opieką członków oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Michniowcu, którzy w miarę możliwości starają się nie dopuścić do jej dalszej dewastacji. Oczywiście głównym problemem jest brak środków. Wg. tego młodego mężczyzny dzięki, któremu udało mi się zobaczyć cerkiew, aby doprowadzić ją do jako takiej "kultury" potrzeba ok miliona złotych. Niestety bardzo ciężko pozyskać taką kwotę... Dlatego gdy kiedykolwiek będziesz w cerkwi W Bystrem koło Michniowca wspomóż ją kilkoma złotymi. Możesz także oddać 1% swojego podatku, szczegóły znajdziesz tu: http://www.tonzbieszczadzki.pl/ratujmy_cerkiew.htm

3 komentarze:

 1. Piękna cerkiewka i warta renowacji - oby znalazły sie środki finansowe. Muszę się wybrać na wycieczkę i poogladać naocznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto!!! To prawdziwa perełka!!! Szkoda że niszczeje!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. A tu znajdziecie jeden ze sposobów na pomoc dla cerkwii:
  http://www.tonzbieszczadzki.pl​/ratujmy_cerkiew.htm

  OdpowiedzUsuń

Copyright © blog MojeBieszczady.eu , Blogger