kwietnia 10, 2009

Turystyka w Bieszczadach - Lipie

Lipie leży w pobliżu granicy ukraińskiej, na trasie pomiędzy Ustrzykami Dolnymi a Górnymi. Mieszka tu ok. 210 mieszkańców.

Dawno, dawno temu Lipie było wsią królewską, lokowaną w 1557 r. na prawie wołoskim przez Damiana Martynowicza na podstawie przywileju starosty samborskiego Mikołaja Boratyńskiego. W 1567 r. król Zygmunt August ufundował w Lipiu cerkiew. Wieś była wtedy ośrodkiem tzw. krainy lipeckiej obejmującej dziesięć miejscowości, a tutejszy kniaź pełnił funkcję krajnika - zwierzchnika krainy.
Pod koniec XVI w. Lipie miało blisko tysiąc mieszkańców (pięć razy więcej niż obecnie!) i spełniało niektóre funkcje miasta, odbywały się tu m.in. targi.
Od I rozbioru do 1868 r. Lipie podlegało administracji rządowej, później sprzedano je wraz z innymi wsiami spółce czesko-niemieckiej z siedzibą w Wiedniu. W związku z tą sprawą Wydział Krajowy Galicyjski wniósł bezskuteczny protest do Sejmu o bezprawną sprzedaż polskich dóbr koronnych. W 1921 r. wieś liczyła 98 domów i 550 mieszkańców.
W latach 1945-51 pozostawała w granicach ZSRS, następnie zamieszkali tu przesiedleńcy z Sokalszczyzny – wypędzeni przez bandy UPA.
W centrum, wśród starodrzewu na zboczu znajduje się dawny cmentarz parafialny z szesnastoma oryginalnymi nagrobkami. W jego najwyższej części wysoka podmurówka drewnianej cerkwi z 1900 r., która spłonęła w majową noc 1981 r. W pobliżu nowy murowany kościół, wzniesiony w 1983 r.

Obecnie Lipie posiada 2 sklepy spożywcze i 2 bary piwne. Mieszkają tu przede wszystkim starsi ludzie, prowadzący gospodarstwa. Niestety młodzi ludzie, z powodu braku miejsc pracy (oczywiście poza rolnictwem) masowo emigrują do dużych miast.

2 komentarze:

 1. Witam!
  Jadąc od Ustrzyk Dolnych na Lipie należy zboczyć na lewo w Czarnej. Później na Lipie w prawo, a na Michniowiec w lewo.
  Pozdrawiam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak najbardziej jeśli chodzi o południe Polski to Bieszczady są fajnym miejscem gdzie można odpocząć. Mimo wszystko wielu z nas lubi polskie morze. Więcj jak morze to Gdańsk. A jak Gdańsk to nocleg w https://www.apartament.vip/nad-morzem u Pana Dariusza. Trójmiasto jest piękne i jest to jakby nie patrzeć zdrowa alternatywa dla południa. Jodowane powietrze szczególnie w sezonie zimowym doskonale wpływa na nasze zdrowie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © blog MojeBieszczady.eu , Blogger