maja 07, 2009

Krwawa niedzila na Wołyniu

Ostatnia (majowa) wizyta w Bieszczadach poza wspaniałymi chwilami jakie tu spędziłam, przypomniała bolesne czasy, nie tylko dla mojej rodziny.

Kiedyś myślałam, że najbardziej przerażającą książką są „Medaliony” a najbardziej przerażającymi ludźmi byli hitlerowcy. Dzisiaj wiem, że książki opisujące zbrodnie UPA są jeszcze bardziej przerażające a na upowców nie potrafię znaleźć określenia.
W wyniku działalności UPA w bestialski sposób na kresach wschodnich wymordowano ponad pół miliona Polaków. Taka liczba została udokumentowana, a jak było naprawdę, chyba tylko już Bóg raczy wiedzieć.

UPA była formacją zbrojną stworzoną przez frakcję banderowską OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów). Wszystko miało swój początek 14 października 1942 roku, kiedy to po raz pierwszy światu ukazała się UPA. Ukraińscy nacjonaliści rozpoczęli działalność za sprawą Stalina i Hitlera na Wołyniu, gdzie rozpoczęli swoją walkę o wolną Ukrainę. Zafascynowanie upowców hitleryzmem było tak ogromne, iż moim zdaniem posunęli się w swoim okrucieństwie dużo dalej niż oni. Hitlerowcy za pomoc w czystkach etnicznych silnie wspierali OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) od samego jej narodzenia w 1929 roku. Na ich listach płac znajdowały się nazwiska czołowych agentów, a także byli głównym dostawcą broni.

Apogeum działań UPA miało miejsce 11 lipca 1943 roku, kiedy to doszło do zbiorowej MASAKRY na ludności cywilnej z Wołynia. Była to niedziela, i jak w każdą niedzielę ludzie wybrali się na sumę. W 7 kościołach miały odbywać się wtedy I Komunia Święta, ale dzieciom które miały do niej przystąpić nie było to dane. W bestialski sposób UPA rozpoczęła swoją akcję ludobójstwa wyżynając modlących się ludzi, nie zważając na to czy był to, ksiądz, dziecko czy kobieta w ciąży. Tego dnia w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu zamordowano z zimną krwią blisko 10 000 osób.

Czy bohaterem narodowym można nazwać człowieka, który z zimną krwią rozpruwa brzuch matki w zaawansowanej ciąży i zabija na jej oczach jej nienarodzone dziecko, a ją samą pozostawia w kałuży krwi?

Czy człowiek, który podcina gardła dzieciom przystępującym do I Komunii Świętej i posiadający z tego radość zasługuje na życie?

Czy człowiek, który kazał ojcu zabić swoje dzieci i ich matkę kiedykolwiek zostanie za to ukarany?

Te i wiele innych pytań pozostaje bez odpowiedzi. Smutnym faktem jest to, że większość młodych ludzi nie wie nic o tym co działo się na kresach wschodnich po wojnie i nie wiadomo czy będą mieli szansę.

Czy tak ważne wydarzenia powinny być pomijane na lekcjach historii, przecież nie bez powodu dzień 11 lipca został ogłoszony Dniem Ludzkości. Naprawdę warto wiedzieć dlaczego.

4 komentarze:

 1. Polecam cykl Dymitra Bagińskiego, który dokumentuje tamte czasy.
  maddogowo.cba.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej na temat wydarzeń,które opisałaś w tym poście- czy znasz może jakieś pozycje z literatury omawiające te wydarzenia? A.K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podbijam prozbe . Po ostatniej wycieczce Lwow - Ustrzyki Gorne mam potrzebe wiedziec wiecej o historii tych terenow . Z gory dziekuje . Pozdrawiam

   Usuń
 3. Polecam książki Grzegoza Motyki.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © blog MojeBieszczady.eu , Blogger