czerwca 29, 2009

Bieszczady Tarnica

Bieszczady poza połoninami dumne są z Tarnicy będącej najwyższym szczytem polskich Bieszczadów. Tarnica liczy sobie 1346 m.n.p.m. i należy do najdalej wysuniętego na wschód masywu górskiego zwanego przez turystów „bieszczadzkim workiem”.
Obowiązkowym punktem każdej wizyty w Bieszczadach powinna być wędrówka na jej szczyt.


Nazwa Tarnica pochodzi od rumuńskiego słowa tarnina, co oznacza siodło, przełęcz, ponieważ łączy się ona z Szerokim Wierchem charakterystyczną, ostro wciętą w grzbiet przełęczą o wysokości 1275 m n.p.m.

Tarnica odznacza się dość osobliwą sylwetką – ostry, wąski, nieco wydłużony grzbiet, na którym obserwujemy wyraźne dwa wierzchołki (1346 i 1339 m n.p.m.), które wyścielane są złomiskami skał i ozdobione bruzdami naturalnych zagłębień. Możemy tu także spotkać resztki wojennych okopów. Z południowej strony szczytu opada w dół wysoka skalna ściana. Poniżej rozścielają się wielkie pola kamiennego grehotu – bieszczadzka nazwa gołoborza.


Na szczycie znajduje się punkt geodezyjny oraz żelazny krzyż ustawiony w 1987 r. Metalowa konstrukcja krzyża wynosi 7m a na pomysł ustawienia go na Tarnicy wpadła grupa miłośników Bieszczadów, która uczestniczyła w organizowanych na jej szczyt w każdy Wielki Piątek drogi krzyżowej. Wykonane wcześniej metalowe elementy zostały przewiezione do Ustrzyk Górnych, a stamtąd wieczorem z 6 na 7 czerwca 1987 r. zostały wniesione na szczyt przez grupę turystów-pielgrzymów. Po 5,5 godzinnym marszu w ciągu kilku kolejnych godzin krzyż został zmontowany i postawiony.


Krzyż zdobi wmurowana tablica upamiętniająca pobyt ks. Karola Wojtyły 5 lipca 1954r.

Na Tarnicę prowadzą dwa szlaki turystyczne:

czerwony: Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – przełęcz pod Tarnicą – Halicz – Rozsypaniec – Przełęcz Bukowska – Wołosate:
• z Ustrzyk Górnych 3 h (↓ 2:15 h)
• z Halicza 1:15 h (z powrotem 1:35 h), z Wołosatego 4:50 h (↓ 4:05 h)

niebieski: Wołosate – przełęcz pod Tarnicą – Krzemień – Bukowe Berdo:
• z Wołosatego 2 h (↓ 1:10 h)
• z Bukowego Berda 1201 m n.p.m. 1:40 h (z powrotem 2 h)

Z Tarnicy rozciągają się przepiękne widoki na Bieszczady. Najstarsi mieszkańcy Bieszczadów opowiadają, że ponoć przy odpowiedniej widoczności można zobaczyć z jej szczytu Kraków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © blog MojeBieszczady.eu , Blogger