czerwca 17, 2021

Rowerem w Bieszczady

Bieszczady to nie tylko miejsce dla wielbicieli pieszych wędrówek. Również cykliści znajdą tu coś dla siebie. Oczywiście ja bym po drodze pewnie umarła próbując podjechać pod pierwszą lepszą górkę, więc tę formę zwiedzania polecam raczej rowerzystom w dobrej kondycji ;)

Dlaczego rowerem?

A to dlatego, że Bieszczady są bardzo rozległe i rower może być świetną alternatywą dla samochodu. W Bieszczadach jest wiele miejsc, w których obowiązuje zakaz ruchu samochodowego. Takie miejsca spotkacie m.in. na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W takiej sytuacji rower staje się doskonałym rozwiązaniem. Jesteś w stanie zwiedzić wtedy więcej miejsc niż wędrując pieszo. Dodatkowo, rower zawsze jest gdzie zaparkować, możesz zabrać go również jako bagaż do autobusu czy wagonu kolejowego. A przede wszystkim poprawiasz kondycję fizyczną. Takich tras w BPN jest ok 50 km.

Ale uwaga, na terenie BPN zabronione jest poruszanie się rowerem po szlakach pieszych. Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo pieszych, ale także ze względu na oddziaływanie rowerów na zasoby przyrodnicze Parku.

Oznakowanie szlaków rowerowych

Tak jak wszędzie również i w Bieszczadach poszczególne szlaki zaznaczone są odpowiednimi kolorami. Znajdziecie tu zarówno szlaki dla wytrawnych, jak i dla początkujących rowerzystów. Należy zwrócić uwagę na to, że jeśli spodziewacie się wytyczonych specjalnie tak jak w miastach ścieżek rowerowych, to muszę was rozczarować. Tu szlaki niejednokrotnie wytyczone są na trasach dróg publicznych, gdzie należy zachować szczególną ostrożność, ale także ścieżkami poprzez las, czy drogami leśnymi tzw "stokówkami".

Każdy szlak rowerowy oznaczony jest w charakterystyczny sposób zgodnie z instrukcją oznaczania szlaków PTTK. Zawiera piktogram roweru oraz kolor szlaku. Znaki umieszczane są nie tylko na specjalnych tabliczkach, ale także malowane są na słupach, drzewach czy głazach. I tak:

  • szlak rowerowy zielony – krótki szlak, doprowadzający do charakterystycznych miejsc,
  • szlak rowerowy niebieski – trasa długodystansowa ale niekoniecznie trudna,
  • szlak rowerowy żółty - krótki szlak łącznikowy lub dojściowy,
  • szlak rowerowy czerwony – główny szlak poprzez najciekawsze miejsca,
  • szlak rowerowy czarny – krótki szlak dojazdowy.

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Szlaki rowerowe istniejące w Bieszczadach od wielu lat promowane są pod hasłem "Zielony Rower Bieszczady".

Przez Bieszczady przebiega również międzynarodowy szlak rowerowy "Greenway Karpaty Wschodnie". To szlak międzynarodowy przebiegający przez terytorium trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Należy do szlaków dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego GREENWAYS, prowadzących wzdłuż tzw. "zielonych korytarzy" – miejsc atrakcyjnych krajobrazowo jak i turystycznie.

Szlak "Greenway Karpaty Wschodnie" to trasa Zielony Rower 9B Lutowiska - Dolina Sanu, o długości 114km.

Szczegółowe informacje na temat przebiegu tras szlaków rowerowych w Bieszczadach znajdziecie na specjalnie do tego przygotowanych stronach i blogach np tu 

A więc na rower i w drogę!

1 komentarz:

  1. Regularnie organizujemy wyjazdy integracyjne w Bieszczady, gdzie jednym z elementów jest wycieczka rowerowa :) Nie ma piękniejszych terenów na rower w naszym kraju :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © blog MojeBieszczady.eu , Blogger