lipca 13, 2021

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

Odpowiadając na pytanie co zwiedzić w Ustrzykach Dolnych? Pierwsze co nasuwa mi się na myśl to Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, usytuowane w twz. centrum Ustrzyk Dolnych, przy ulicy Bełskiej 7 (praktycznie na wprost banku PKO BP).

Podobno kiedyś po przekroczeniu progu muzeum zwiedzających witał ogromny miś. Do dziś moja mama i babcia mojego męża wspominają jak wystraszyły się wchodząc tam. W późniejszych latach misia przeniesiono na górę i z pewnością nie zapewnia już tak ekstremalnych doznań jak kiedyś.

U moich rodziców w domu są gdzieś zdjęcia - jeszcze czarno białe- przedstawiające jak stoimy bandą dzieciaków w wieku ok 6-10 lat na tle niedźwiedzi. Pamiętam tę wycieczkę, było to w latach 90-tych. Jechaliśmy do muzeum z Lipia autobusem. Było wtedy niezwykle gorąco, do tego stopnia, że po tym jak moja mama stanęła na asfalt, jej klapek stał się jego częścią. Musieliśmy więc zaliczyć jeszcze sklep z butami po drodze, bo w jednym klapku słabo by się zwiedzało :)

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych? 

Po 1. Jeśli masz małe dziecko, to niezwykłą frajdą będzie dla niego zobaczyć niedźwiedzia, rodzinę wilków, jelenie, sarny, inne zwierzęta czy ptaki zamieszkujące lasy bieszczadzkie. Zwierzęta są realnych rozmiarów (wypełnione skóry) i robią ogromne wrażenie, przede wszystkim na dzieciach.

Po 2. Możesz dowiedzieć się więcej na temat geologii, geomorfologii, hydrologii, klimatu i gleby Bieszczadów. W zeszłym roku mój 7-letni wtedy syn był niezwykle zafascynowany oglądaniem w powiększeniu surowców skalnych. Niektóre znał z Minecrafta i porównywał te z realu i z gry :) 

Po 3. Sam budynek jest już swojego rodzaju ciekawostką. Powstał 47 lat temu a jego wnętrza utrzymane są w klimacie lat 70-tych. To ciekawe jak ta instytucja pozostała bierna w stosunku do zmieniającego się w niezwykłym tempie otaczającego go świata. 

Modernizacja muzeum

Ale moi drodzy, kto nie miał szansy tego sprawdzić, będzie mógł to zrobić dopiero w przyszłym roku. W tej chwili w Muzeum trwają prace modernizacyjne, których zakończenie planowane jest na marzec 2022r. Być może punkt 3 stanie się już całkowicie nieaktualny? Może Muzeum przejdzie niezwykłą metamorfozę, zostanie zmodernizowana przestarzała już ekspozycja a Muzeum będzie bardziej nawiązywało do nowoczesności?

Z jednej strony, modernizacja to świetny pomysł, bo mam wrażenie, że przez te 35 lat (otwarte zostało w 1986r) istnienia Muzeum, niewiele się tam działo, a po wyjściu z niego nie było efektu WOW. Ale z drugiej strony dla mnie to kultowe miejsce, czuć w nim klimat dawnych Bieszczad, które przez lata były niezmienne. No cóż, czas pokarze co z tego wyjdzie...


1 komentarz:

Copyright © blog MojeBieszczady.eu , Blogger